Tryezë e Rrumbullakët mbi Dokumentarin Investigativ “Shqipėria 1 Euro”

Nė vijim tė dokumentarit “Shqipėria 1 Euro”, u mbajt me date 16 Shtator 2022 tryeza e rrumbullakėt ku u trajtuan dhe analizua rezultati qė kjo nisėm ka dhėnė nė ekonominė shqiptare. Dokumentari eshte transmetuar nė kuadėr tė projektit tė financuar nga Bashkimi Evropian “Fuqizimi i gazetarisė nė funksion tė llogaridhėnies dhe demokracisė”, implementuar nga Top Channel nė partneritet me Fondacionin Friedrich Ebert Stiftung.
Nė tryezė morėn pjesė ekspertė tė fushes, gazetarė dhe aktivistė. Diskutantėt u ndalėn tek fillimet e kesaj nisme dhe u fokusuan ne menyren e dyshimtė se si bizneset kanė pėrfituar nga nisma Shqiperia njė euro. Bizneset e huaja e kane te pamundur qe te jene zbatues te ketyre projekteve edhe pse kjo nisem ka pasur synim paresor thithjen e synimeve te huaja.