EJAD

38 POSTS

-

0 COMMENTS

“Biznesi i Guroreve” – Si po zhvaten pasuritë kombëtare

Guroret kanë zhveshur malet e Shqipërisë, aq sa duhet të ndryshojë harta. Kodrat e Urës Vajgurore janë zhdukur, ashtu si u zhduk edhe kodra në Bicaj. Me rreth 200 gurore të licencuara, qindra hektarë...

“Gropat e Gjyqësorit” – Fatura astronimike nga zvarritja e gjyqeve

Shqiptarët enden dyerve të gjykatave për të kërkuar drejtësi në procese që zgjasin mbi 5 vite. Shpesh vendimet bëhen të pamundura të ekzekutohen pasi qytetari humb jetën gjatë viteve të pritjes. Sot sistemit i...

“Biznes me shëndetin” – Mln € te spitalet private, për trajtime që i takojnë shërbimit publik

Qindra shqiptarë shpenzojnë miliona euro për tu trajtuar në spitalet jashtë vendit. Me një buxhet anemik shëndetësia shqiptare nuk është në gjendje të përballojë të gjitha kostot për ata që vuajnë nga leuçemia, tumoret,...

“Shqiptarët e varfër” – Mbi 51% e popullsisë, në limitet e vdekjes nga varfëria

Shqipëria është ndarë në dy pjesë. E varfër dhe e pasur. Një e treta e familjeve shqiptare jetojnë në varfëri. Ndërsa 51% e familjeve janë në kufirin e varfërisë. Nga ana tjetër kemi njerëz...

Tryezë e Rrumbullakët mbi Dokumentarin Investigativ “Grabitje me Arbitrazh”, 25 Mars 2022

Prodhimi dhe transmetimi i një prej dokumentarëve më të ndjekur investigativ “Vjedhje me Arbitrazh”, i cili trajtonte një nga çështjet më të ndjeshme të interesit publik siç ishte humbja e shumave marramendëse të qeverisë...

“Vrasja e vajzave” – Si janë ekzekutuar 110 gra barbarisht, nga partnerët

Mbi 110 gra dhe vjaza janë vrarë në 10 vitet e fundit në vendin tonë. Shumë prej këtyre vrasjeve ishin të paralajmëruara. Gratë dhe vajzat të friksuara kishin kërkuar ndihmë në institucionet shtetërore. Pavarësisht...

“Shqipëria 1 euro” – Si janë zhvatur pronat e shtetit nga një grup oligarkësh

Nën siglën e “Shqipëria 1 euro” individë të veçantë që kanë njohje apo miqësi me pushtetarët po pasurohen çdo ditë e më shumë. Mundi dhe sakrifica e një populli të tërë tashmë po kalon në...

“Antibiotikët e kafshëve” – Si po infektohemi deri në vdekje, nga ushqimet shtazore

Investigimi zbardhi tregtia pa receta, te antibiotikët e ndaluar, përdorimi pa kriter dhe falsifikimi i etiketave. Një skemë e madhe abuzimi po ngarkon shqiptarët me sasi të frikshme antibiotiku që i marrim nga ushqimet. Pas emisionit...

Recent posts

Google search engine

Popular categories